Till följd av invasionen av Ukraina i februari 2022 tog det Internationella ishockeyförbundet (IIHF) beslutet att porta Ryssland och Belarus frÄn alla internationella tÀvlingar. DÄ meddelade man att avstÀngningen gÀllde tills vidare.
Nu stÄr det klart att lÀnderna portas frÄn spel Àven kommande sÀsong.
IIHF:s styrelse skriver i ett pressmeddelande att beslutet baseras pÄ bedömningen att det inte Àr sÀkert att lÄta Ryssland och Belarus delta internationellt.
"Det Àr ett bra och viktigt beslut att Ryssland och Belarus inte heller nÀsta sÀsong tillÄts delta i internationella mÀsterskap. Ett beslut som vi i svensk ishockey stÄr bakom och ser som helt nödvÀndigt i det rÄdande lÀget", sÀger Anders Larsson, ordförande i Svenska ishockeyförbundet och styrelseledamot i IIHF, i en kommentar pÄ förbundets hemsida.