Sverige har bjudit pÄ dramatik i massor under EM, sÄ det var ingen större skrÀll att Àven finalen i Budapest skulle bli en nÀstan plÄgsamt spÀnnande rysare.
Men det hÀr tar ÀndÄ priset.
26â26 pĂ„ resultattavlan och ett par sekunder kvar â dĂ„ ordnade Albin Lagergren en straff för Sverige.
Niclas Ekberg fick chansen att bli odödlig i svensk handboll. Och han tog den. Med matchens sista skott i matchens sista sekund sköt han 27â26 och ordnade Sveriges första mĂ€sterskapsguld pĂ„ 20 Ă„r.
ââJag vet inte vad jag tĂ€nkte. Det gick inte sĂ„ mĂ„nga tankar, jag tĂ€nkte bara att bollen skulle in. Och sĂ„ hĂ€nde det som hĂ€nde, sĂ€ger Ekberg till TV6.
ââDet Ă€r det största som har hĂ€nt.
"Ăr sĂ„ stolt"
Sverige hade tidigare haft 26â24 med nĂ„gra minuter kvar, men Spanien pressade fram ett ofattbart drama dĂ€r BlĂ„gult till slut kunde jubla vilt efter Ekbergs mĂ€sterliga straffavslut.
ââDet Ă€r en lite svĂ€ngig match, det blir tvĂ„ mĂ„l hit, tvĂ„ mĂ„l dit. Men i slutet har vi visat i mĂ„nga matcher att vi Ă€r starka och stabila, vi spelar lugnt. Det Ă€r inte mĂ„nga som har stĂ„tt i en EM-final sĂ„ ofta tidigare, men vi spelar iskallt, fĂ„r en superchans, fĂ„r straff pĂ„ den och sĂ„ skulle den bara in, sĂ€ger Ekberg.
En som knappt kan hitta orden efter finalbragden var mÄlvakten Andreas Palicka, som stod för Ànnu en strÄlande insats.
ââDet hĂ€r Ă€r det största. Att fĂ„ vinna en guldmedalj med Sverige, jag Ă€r sjukt lycklig. Jag Ă€r sĂ„ glad och tacksam över att ha fĂ„tt uppleva det hĂ€r, sĂ€ger Palicka till TV6.
ââAlla ska veta att det hĂ€r laget har en sĂ„dan sjuk lagmoral och har hĂ€mtat sig frĂ„n det ena och det andra. Vi har en sĂ„dan trygghet i varandra, alla har varit delaktiga och det finns folk som fortfarande sitter isolerade pĂ„ hotellet, som inte Ă€r hĂ€r, som Ă€r precis lika delaktiga som vi som stod pĂ„ banan. Jag Ă€r sĂ„ stolt över att fĂ„ vara en del av del av ett sĂ„dant hĂ€r fantastiskt lag.
Goda coronabesked
Finaldagen började bra för Sverige nÀr just Niclas Ekberg, Hampus Wanne och Felix Claar alla fick klartecken att spela, efter att ha varit coronaspÀrrade i semifinalen.
SjÀlva matchen fick ocksÄ en lovande inledning, nÀr nÄgra av Sveriges nyckelspelare i EM presenterade sig en efter en.
Jim Gottfridsson, som redan inför finalen utsĂ„gs till hela EM:s "MVP", sköt första mĂ„let. Sedan spelade han fram Oscar Bergendahl, med i allstar-laget som bĂ€ste försvararen, till 2â0.
Och lÀngst bak mellan stolparna fortsatte Palicka pÄ den inslagna vÀgen frÄn semifinalsuccén mot Frankrike.
Spansk ledning halvvÀgs
35-Ă„ringen var 50-procentig halvvĂ€gs in i första halvlek, men det var lite orovĂ€ckande att Spanien hĂ€ngde med bra trots att deras mĂ„lvakt Rodrigo Corrales inte hade börjat lika bra. NĂ€r Palicka sĂ„g till att Ă€ven göra ett mĂ„l framĂ„t ledde Sverige visserligen med 8â6, men Spanien avslutade första halvlek bĂ€st.
Spanjorerna spelade slugt och tÀtt försvar pÄ Gottfridsson, som stundtals punktmarkerades, och det pÄverkade det svenska anfallsspelet. SkÀrpan var inte heller den bÀsta frÄn strafflinjen. Hampus Wanne brÀnde tvÄ av tvÄ straffar innan Niclas Ekberg tog över och satte den tredje.
DĂ„ ledde Spanien med 13â12.
Sverige hittade rĂ€tt bĂ€ttre i andra halvlek, tog över taktpinnen igen â men det blev alltsĂ„ en slutsekundsrysare som fick avgöra.
Ett magiskt slut pÄ en lika magisk svensk EM-turnering.