Fick fel antibiotika efter kattbett – nu anmäler regionen själv

När Yvonne Wilensky Levinovitz blev biten av en katt ska hon ha fått fel sorts antibiotika. Nu gör Region Sörmland en anmälan enligt Lex Maria till Inspektionen för vård och omsorg.

Yvonne Wilensky Levinovitz blev biten av en ilsken katt en lördag i juli.

Yvonne Wilensky Levinovitz blev biten av en ilsken katt en lördag i juli.

Foto: Privat, Sören Häggroth

Strängnäs2025-03-21 13:04

Tidningen har tidigare berättat om hur Yvonne Wilensky Levinovitz blev biten av en katt och sökte akut vård på närmaste helgöppna vårdinrättning: Jourmottagningen på Strängnäs vårdcentral, som om helgerna bemannas av personal från olika vårdcentraler. Yvonne Wilensky Levinovitz fick antibiotika utskrivet mot den infektion som kattbett kan orsaka.

Enligt Yvonne Wilensky Levinovitz ska hon ha berättat under vårdbesöket att hon var allergisk mot penicillin. Även på apoteket berättade Yvonne Wilensky Levinovitz om sin allergi mot penicillin och apotekaren lämnade då inte ut medicinen på receptet eftersom antibiotikan ska ha tillhört den sort hon var allergisk mot.

undefined
Yvonne Wilensky Levinovitzs egna bilder från den där lördagen när katten bet henne och hon behövde söka vård.

Nu har en chefsläkare vid Region Sörmland gjort en Lex Maria-anmälan till Inspektionen för vård och omsorg, Ivo. 

Anmälan är gjord "med anledning av risk för allvarlig allergisk reaktion". I ett pressmeddelande på regionens hemsida står det att: "Verksamheten har genomfört en internutredning och utifrån denna vidtagit åtgärder för att minska risken för att en liknande händelse sker i framtiden."

Med anledning av Lex Maria-anmälan har Yvonne Wilensky Levinovitz varit på ett möte med representanter från regionen.

– Jag tycker att det är vackert att de har bett om ursäkt. Men om det hade drabbat någon mer tillbakadragen än jag, som inte stått på sig, så kunde det ha slutat illa, säger Yvonne Wilensky Levinovitz.

Tidningen har varit i kontakt med Mirja Kostela Waldenström som är verksamhetschef för Strängnäs vårdcentral:

– Jag vill inte lämna kommentar om en pågående utredning, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!