En av Pfizers största bioteknikanlÀggningar för kommersiell produktion av lÀkemedelssubstanser och vaccin ligger i StrÀngnÀs.
Redan 2009 investerade bolaget 1,5 miljarder kronor inför öppningen av multiproduktionsanlÀggningen och nu Àr ytterligare en satsning pÄbörjad.
Investeringen som nu görs kommer gÄ till en utbyggnad och Àr en ÄtgÀrd som ökar kapaciteten och skapar utrymme att producera mer lÀkemedel och vaccin till patienter över hela vÀrlden.
AnlÀggningen som byggs Àr en högautomatiserad produktionsanlÀggning med en innovativ plattformsteknologi vilket ger flexibilitet som Àr nödvÀndig för att pÄ ett effektivt och kvalitetssÀkrat sÀtt tillverka flera olika produkter under samma tak.
I dag tillverkas bland annat en aktiv substans för tillvÀxthormon, tillvÀxthÀmmare mot akromegali och lÀkemedel för att förebygga blodpropp samt vaccin mot meningokocker med export till hela vÀrlden i StrÀngnÀs.
Sedan 2009 har man genomfört en rad olika investeringar pÄ över en halv miljard kronor. Nu gör man Ànnu en investering pÄ 250 miljoner kronor för att ytterligare öka produktionskapaciteten.
I pressmeddelandet sÀger Johan Carlsson, platschef för anlÀggningen, att den strategiska investeringen visar pÄ företagets konkurrenskraft.
â Denna typ av projekt bidrar ocksĂ„ mycket till det lokala nĂ€ringslivet med ett flertal entreprenörer inkopplade, sĂ€ger han.
Utbyggnaden startade under juni mÄnad och förvÀntas slutföras under 2024.
â Detta Ă€r ett första steg att ta Pfizer i StrĂ€ngnĂ€s in i framtiden, dĂ€r vĂ„r vision Ă€r att fortsĂ€tta vara en strategisk plats för Pfizer, bĂ„de för befintliga och framtida teknologier.