Den 19 november öppnar det nya kaféet pÄ kulturhuset Multeum. Det Àr en kvartett StrÀngnÀsbor som stÄr bakom det nya Fröken MarÀng. Just nu pÄgÄr förberedelserna för fullt och de planerar, bygger och provbakar pÄ all ledig tid.
â Vi Ă€r kanske lite galna, men vi har hela slĂ€kten som backup och det kĂ€nns tryggt att öppna i de hĂ€r lokalerna dĂ€r det rör sig mycket folk, sĂ€ger Fatima Lathyrus som Ă€r den som besökarna kommer att se mest av bakom disken pĂ„ kafĂ©et som kommer att ha öppet under bibliotekets öppettider samt vid evenemang.
Det Àr alltsÄ systrarna Emmeli Asp, 39 och Fatima Lathyrus, 37 som tillsammans med sina Àkta hÀlfter Filip Asp, 42, och Jesper Lathyrus, 40, stÄr bakom det nya kaféet pÄ Multeum, sedan den tidigare lades ner i vÄras. Systrarna har varit med och etablerat kaféverksamheter tidigare sÄ detta Àr inte helt nytt för dem.
â Vi vill göra det hĂ€r till hela StrĂ€ngnĂ€s vardagsrum, sĂ€ger Emmeli Asp och systern fyller i:
â En plats för alla, att trivas och vara pĂ„. Vi brinner för mĂ€nniskor och vill utrota ensamheten.
Menyn kommer att vara bred och passa sÄvÀl Àldre som yngre och bestÄ av hembakt fikabröd och lÀttare luncher. Och Àven en del presentartiklar.
â Det ska finnas nĂ„got för alla smaker och plĂ„nböcker, sĂ€ger Fatima.
â Och vi riktar oss Ă€ven mot dem som besöker den nĂ€rliggande lekparken, och Strandbadet. Det kommer att finnas take-away-pĂ„sar med mellis, sĂ€ger Filip Asp.