Hon ville göra nĂ„got meningsfullt med sitt gymnasiearbete. Nu Ă€r det bara dagar kvar tills det att Olivia Wahlgrens vĂ€lgörenhetskonsert Musik för alla gĂ„r av stapeln i Paulinska salen pĂ„ lördag.Â
â Det kĂ€nns lite lĂ€skigt men vĂ€ldigt kul, sĂ€ger Olivia Wahlgren.
Alla pengar som konserten drar in ska hon ta med sig till Lettland och lÀmna över direkt till vÀlgörenhetsorganisationen Velki, som Àgnar sig Ät att hjÀlpa barn och ungdomar med funktionsnedsÀttningar.
â I Lettland Ă€r det fortfarande svĂ„rt att leva med ett funktionshinder, och ofta finns inte hjĂ€lp i skolan eller hemmet, sĂ€ger Olivia Wahlgren.
Velki har dÀrför byggt upp sÀrskilda skolor, arrangerar kollon och hjÀlper och utbildar förÀldrar och lÀrare. Olivia Wahlgren tror att situationen för personer med funktionsnedsÀttningar Àr pÄ vÀg att bli bÀttre.
â Men det tar lite tid och krĂ€vs utbildning och engagemang, sĂ€ger hon.
Arbetet med konserten Musik för alla pÄbörjades redan under sommarlovet mellan andra och tredje ring. Olivia Wahlgren vÀnde sig till Kulturskolan som hjÀlpte henne att boka Paulinska salen och komma i kontakt med artister.
StrÀngnÀsbanden Kilimanjaro, Bladverket och Nangilima ska stÄ för underhÄllningen, tillsammans med tvÄ barnkörer frÄn Kulturskolan och VÄga-gruppen. Det Àr fri entré, men besökarna fÄr lÀmna en valfri uttrÀdesavgift innan de gÄr.
â Min dröm Ă€r att kunna samla ihop tvĂ„âtre tusen kronor, det vore fantastiskt, sĂ€ger Olivia Wahlgren.