Anna och Cecilia redo att ta emot första inflyttarna på Humana

På fredagen flyttade de första äldre in på Humanas nya äldreboende Södra stadsskogen i Strängnäs.
– Det är det vi har gått och väntat på, säger Cecilia Thysell Månsson, arbetsterapeut.

Cecilia Thysell Månsson, arbetsterapeut, och Anna Jonsson, fysioterapeut, har jobbat en månad på Humanas nya särskilda boende.

Cecilia Thysell Månsson, arbetsterapeut, och Anna Jonsson, fysioterapeut, har jobbat en månad på Humanas nya särskilda boende.

Foto: Anna Hübsch

Strängnäs2025-05-04 08:34
  • Humana öppnar ett nytt äldreboende, Södra stadsskogen, i Strängnäs där de första äldre flyttar in på fredagen den 2 maj. Flytten sker från Thomasgården som ska läggas ner.
  • Arbetsterapeuten Cecilia Thysell Månsson och fysioterapeuten Anna Jonsson ser fram emot att bygga starka relationer med både personal och boende, och att arbeta mer förebyggande.
  • Verksamhetschefen Christine Vojnovic betonar att de kommer att referera till de boende med deras namn, inte lägenhetsnummer, och att de inte kommer att använda ordet "avdelningar".

På det nya särskilda boendet Södra stadsskogen i Strängnäs har en del av personalen varit på plats en månad, andra började på fredagen. Det var också på fredagen som de första äldre flyttade in. Flytten går från Thomasgården som ska läggas ner. Senare ska även äldre från andra boenden flytta in.

Cecilia Thysell Månsson, 38 år, är arbetsterapeut och har varit anställd en månad. Det har även Anna Jonsson, 31 år, som är fysioterapeut.

– Det känns kul att starta upp något nytt. Jag tror att vi har större chans att påverka hur vi jobbar. När vi är på plats på boendet hela tiden kan vi bygga bättre relationer med både den övriga personalen och de boende, säger Anna Jonsson.

Både hon och Cecilia Thysell Månsson har tidigare haft arbeten där de har åkt runt till flera olika särskilda boenden.

– Nu ska vi förhoppningsvis kunna jobba mer förebyggande och inte bara släcka bränder, säger Anna Jonsson.

– Vi kan nu själva upptäcka problem tidigt. Vi är en del av hälso- och sjukvårdsteamet på boendet. Nu har vi maxad tid med dem som ska bo här, säger Cecilia Thysell Månsson.

Cecilia Thysell Månsson, arbetsterapeut, och Anna Jonsson, fysioterapeut, i gymmet på boendet.
Cecilia Thysell Månsson, arbetsterapeut, och Anna Jonsson, fysioterapeut, i gymmet på boendet.

Vad ser ni fram emot med era nya jobb?

– Vi har fått mycket frihet och får ta mycket ansvar. De lyssnar in hur vi tänker, nämner Anna Jonsson som en fördel med det nya jobbet.

– Jag har fått aktivitetsansvar. Jag kommer att hålla i bland annat sittgympa, sångstunder, trädgårdsgrupper och samla boende som får baka i aktivitetsköket, berättar Cecilia Thysell Månsson.

Vilka svårigheter ser ni med era jobb?

– Att all personal är ny samtidigt som Södra stadsskogen är nytt för de boende, även om en del personal följer med från Thomasgården och Isabellagården, säger Cecilia Thysell Månsson.

– Att jag på boendet är själv i min profession blir nytt för mig. Innan har jag jobbat med fler fysioterapeuter. Men inom Humana finns ett nätverk av fysioterapeuter som jag kan ha kontakt med, säger Anna Jonsson.

Humanas särskilda boende Södra stadsskogen i Strängnäs ligger i Finninge.
Humanas särskilda boende Södra stadsskogen i Strängnäs ligger i Finninge.

När tidningen besöker Södra stadsskogen väntar personal på att de första boende ska flytta in.

– Det är det vi har gått och väntat på. Det ska bli jättekul. Det är ju dem vi är här för, säger Cecilia Thysell Månsson.

Christine Vojnovic, verksamhetschef, ser också fram emot att träffa dem som flyttar in.

– Det är så otroligt kul nu när vi äntligen får öppna på riktigt. Vi som har varit här sedan den 1 april har längtat efter den här dagen, att huset fylls av människor, säger hon.

Ordet brukare, som ofta används i sammanhanget, är inget som kommer nyttjas på Humanas boende.

– Vi kommer att säga boende, människor. Vi kommer att nämna alla med namn, det är viktigt för oss att inte kalla människorna för lägenhetsnummer, säger Christine Vojnovic.

Christine Vojnovic, verksamhetschef på Södra stadsskogen sitter här i boendets entré.
Christine Vojnovic, verksamhetschef på Södra stadsskogen sitter här i boendets entré.

På Södra stadsskogen vill de heller inte använda ordet avdelningar, som är ett ord som ofta används i sjukhussammanhang. Istället bor man på olika våningsplan som är uppdelade i öst och väst.

Hur lagas maten?

– Huvudkomponenten (till exempel kött och fisk) kommer halvfärdig från Dafgårds, är förlagad och värms här. Vår personal kokar potatis, pasta och ris och tillagar grönsaker och sås i de två köken på varje våningsplan. Vi har anställt en kock som bestämmer menyer och ser till att specialkosten blir bra.

Tidningen har fått till sig att en del personer utifrån tycker att boendet ser väldigt stort ut, kommentar?

– Vi som har varit här i en månads tid tycker också att det ser stort ut utifrån men när man är inne på ett våningsplan känns det gemytligt och lugnt.

På fredagen den 2 maj flyttade de första boende in. Christine Vojnovic är verksamhetschef.
På fredagen den 2 maj flyttade de första boende in. Christine Vojnovic är verksamhetschef.

Ni är inte rädda för att de äldre ska tappa bort sig?

– Vi tror inte det. Vi håller på att märka upp lokalerna. Man behöver bara hitta till sitt plan och sedan öst eller väst. Alla aktivitetsrum som gym, samlingssal och bibliotek ligger i mitten av huset så man behöver inte gå i korridorer i vinkel. Sedan kommer vi självklart hjälpa de boende till och från aktiviteter.

En av matplatserna på Humanas särskilda boende. På varje våning finns två.
En av matplatserna på Humanas särskilda boende. På varje våning finns två.
Frisörplats på boendet.
Frisörplats på boendet.

Utifrån ser man en brant slänt utanför boendet.

– Vi har trädgård med bland annat växthus och rullstolsgunga precis utanför boendet och det finns ett staket runt hela boendet. Sedan vet vi inte vad som händer med slänten. Vi hoppas också att det blir en gångväg på baksidan, säger Christine Vojnovic.

Kommer ni att anställa mer personal?

– Ja, vi söker fortfarande sjuksköterskor för timanställning samt övriga sommarvikarier. Vi kommer även behöva anställa fler undersköterskor i takt med att vi öppnar upp och då ser vi gärna sökande med specialistutbildning inom demens.

Johan Wahlberg, byggprojektledare, Humana, berättar att ett prisbelönt ljussystem har installerats. Ljuset inne följer ljuset utomhus: På morgonen kallt ljus och på kvällen varmvitt för att man ska bli sömnig.
Johan Wahlberg, byggprojektledare, Humana, berättar att ett prisbelönt ljussystem har installerats. Ljuset inne följer ljuset utomhus: På morgonen kallt ljus och på kvällen varmvitt för att man ska bli sömnig.
Boendet har ett bibliotek.
Boendet har ett bibliotek.
På varje våningsplan finns balkonger och i markplan finns uteplats.
På varje våningsplan finns balkonger och i markplan finns uteplats.
Karta: Södra stadsskogens särskilda boende
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!