En solig och behagligt varm vårdag beger sig tidningen till Välnäs för att träffa Nicola Gapp och hennes närmaste granne, Ann Sjunnesson.
Den senare har bott på gården i över 50 år och ägnat sig mycket åt fårskötsel.
Som fårägare tar hon hand om ullen som används till produktion av klädesplagg och filtar.
Ann Sjunnesson har god hjälp av vävstolen på övervåningen i hemmet.
– Det finns en vävstol till, som står i en stuga ute på gården. Den använder jag om sommaren.
Nicola Gapp, å sin sida, målar om gamla möbler.
Båda har låtit sig inspireras av konstnärsparet Larsson.
I slutet av 1920-talet bodde Karin Larsson som änka periodvis på Välnäs, i det tillbyggda hus där Nicola Gapp och hennes make numera residerar.
En diskret skylt utvändigt berättar att Carin Larsson avled här 1928.
– Hon bodde hos sin son Esbjörn som ägde gården. Jag har läst en del korrespondens, den är intressant men sorglig, säger Nicola Gapp.
Snart blir Ann Sjunnessons produkter och Nicola Gapps möbler en del av en somrig utställning i bygden.
Fogdö galleri installeras i ett nybyggt garage som upplåts av Ica Granbecks.
– Vid invigningen den 10 juni kommer kyrkoherden Linus Jaehnke att hålla ett litet anförande, berättar Nicola Gapp och Anna Sjunnesson.
Planen är att galleriet ska vara bemannat dagligen under de drygt två månader som utställningen pågår.
– Vi börjar inreda två–tre dagar i förväg, säger Nicola Gapp som med make och två döttrar flyttade från Cambridge i Storbritannien till Fogdö år 2003.
– Under semesterresor till Sverige blev vi kära i landet. Carl och Karin Larssons gård i Sundborn hade vi redan besökt när min man hittade Välnäs på Internet. Då fick vi höra hela historien. Det var ödet som förde oss hit.
Och ni har inte ångrat att ni emigrerade?
– Verkligen inte.
Den stundande utställningen är en del i ett större projekt där Mälardalens universitet, Eskilstuna kommun, Eskilstuna folkhögskola, återbruksgallerian Retuna, Svenska kyrkan, S:t Olofs gille i Torshälla, konsthantverkare och konstgallerier ingår.
Intill Hammarby kyrka öster om Eskilstuna invigs en utställning om konstnärsparet den 31 maj.
Hela projektet går under namnet "Återbruk i Karin och Carl Larssons anda".
– Jan Brandt (projektledaren, vår anmärkning) tycke absolut att mina vävda sjalar och filtar passade väl in i sammanhanget, säger Ann Sjunnesson.
– Ullen är fantastisk, tillägger hon.