Klockan 10.30 gick den första starten i cykelloppet. Då släpptes den grupp som skulle cykla 10 mil iväg från Trädgårdsgatan och Gyllenhjelmstorget.
– Vi hade missbedömt antalet efteranmälningar, säger tävlingsledare Conny Andersson, ordförande i Strängnäs cykelklubb som arrangerar loppet.
Tio minuter senare var det start för 6-milscyklisterna, ytterligare 10 minuter därefter för motionärerna som skulle cykla den 2,5 mil långa sträckan.
Strängnäsrundan är ingen tävling, utan ett motionslopp – dock med tidtagning. Trädgårdsgatan/Gyllenhjelmstorget är också mål för loppet. Strax efter klockan 13 var det målgång för deltagarna i 10-milsloppet.
Strängnäs cykelklubb hade räknat med omkring 200 deltagare i de tre distanserna, men det visade sig vara en underskattning. Facit är att årets lopp lockade 280 cyklister.