17-Äringar Ätalade efter skottlossning mot folksamling

De unge mannen frÄn StrÀngnÀs som suttit hÀktad i tre mÄnader för försök till mord och grovt vapenbrott i Uppsala Àr numera Ätalad. "FÀlls han blir det antingen fÀngelsestraff eller sluten ungdomsvÄrd", sÀger kammarÄklagare Thomas Forsberg.

Ett vapen som figurerat i utredningen och ett trÀd som ska ha skottskadats i Gottsunda den 25 juli.

Ett vapen som figurerat i utredningen och ett trÀd som ska ha skottskadats i Gottsunda den 25 juli.

Foto: Upsala Nya Tidning, Polisen

StrÀngnÀs2023-10-31 06:58

Det var pÄ kvÀllen den 25 juli som skottlossning utbröt vid en kiosk, Frukthallen kallad, i GottsundaomrÄdet i Uppsala.

Kort senare greps tvÄ mÀn, bÄda födda 2006. Den ena Àr skriven i StrÀngnÀs och den andra i Rönninge men av Ätalet framgÄr att han gÄtt i skolan i StrÀngnÀs.

– Flera personer har varit misstĂ€nkta i detta Ă€rende, vi arbetar vidare med de som har stöttat de misstĂ€nkta eller underlĂ€ttat för dem att begĂ„ handlingar, berĂ€ttar Thomas Forsberg.

StrÀngnÀsbon Àr sedan tidigare kÀnd av rÀttsvÀsendet. Under vÄren satt han hÀktad i tvÄ mÄnader för inblandning i en serie rÄn och flera fall av misshandel. Han slÀpptes tack vare sina ringa Älder och det faktum att ett eventuellt Ätal kunde dra ut pÄ tiden.

Efter nÄgon mÄnad i frihet greps mannen pÄ nytt, dÄ i Uppsala efter en hÀndelse i den omskriva förorten Gottsunda. Utrustade med skjutvapen ska duon ha anlÀnt till brottsplatsen maskerade med balaklavahuvor och pÄ elsparkcyklar. Ett vittne som fattade misstankar hade larmat polis men nÀr patrullen anlÀnde till platsen för att lokalisera duon hördes redan flera smÀllar. En patrull pÄ plats uppgav att det ska ha skjutits in i en folkmassa.

Det finns tio mÄlsÀgare efter skottlossningen vid Frukthallen i Gottsunda.
Det finns tio mÄlsÀgare efter skottlossningen vid Frukthallen i Gottsunda.

Ett av vittnena, tillika mÄlsÀgarna, berÀttar:

"En av dem drog ett vapen och avlossade tvÄ skott mot oss, han skulle skjuta men hans vapen krÄnglade för honom. NÀr han började skjuta la vi oss pÄ marken. SÄ smÄningom kom flera polisbilar. Vi visade polisen vilken vÀg de sprang, sÄ polisen lyckades omringa dem och gripa dem."

Vid husrannsakan i Uppsala tre dagar senare antrÀffades ammunition liggandes under en madrass pÄ golvet. Den var av samma typ och kaliber som den ammunition som antrÀffades i en vÀska vid gripandet.

KammarÄklagare Thomas Forsbergs hypotes Àr att StrÀngnÀsynglingen och hans likaledes misstÀnkta kumpan dels fÄtt hjÀlp med att ta sig till Uppsala, dels fÄtt i uppdrag att begÄ ett specifikt brott.

Thomas Forsberg har vÀckt Ätal mot de tvÄ unga mÀnnen, födda 2006, som misstÀnks för försök till mord och grovt vapenbrott.
Thomas Forsberg har vÀckt Ätal mot de tvÄ unga mÀnnen, födda 2006, som misstÀnks för försök till mord och grovt vapenbrott.

– Vi har haft ett antal sĂ„dana Ă€renden i Uppsala. Kriminella personer kontaktar yngre mĂ€n i till exempel HVB-hem. De fĂ„r instruktioner om att begĂ„ brott och styrs hit dĂ€r de blir bjudna pĂ„ mat. De har inte rest hit pĂ„ eget bevĂ„g.

I det hÀr fallet menar du att instruktionen var att skjuta ihjÀl nÄgon?

– Ja.

Thomas Forsberg har listat tio mÄlsÀgare i det Ätal som vÀcktes den 26 oktober.

Brottsrubriceringen lyder försök till mord alternativt grovt olaga hot och framkallande av fara för annan respektive grovt vapenbrott.

– Alla var inte mĂ„ltavlor, men de kanske jobbade i den hĂ€r kiosken eller bara rĂ„kade befinna sig pĂ„ platsen och kunde ha trĂ€ffats av kulorna, sĂ€ger Thomas Forsberg.

KÀnde de hÀr ynglingarna varandra sedan tidigare?

– Det har vi inte fĂ„tt klarhet i.

NÀr de första polispatrullerna anlÀnde till platsen hade tvÄ skott redan avlossats.
NÀr de första polispatrullerna anlÀnde till platsen hade tvÄ skott redan avlossats.

Advokat Nils Svantemark företrÀder StrÀngnÀsbon som sitter hÀktad i Sala:

– Min klients instĂ€llning Ă€r densamma som tidigare, att han Ă€r oskyldig.

SÀger han att han inte har varit pÄ den aktuella platsen?

– Jag gĂ„r inte in pĂ„ nĂ„gra detaljer.

Nils Svantemark vill inte kommentera Ätalet men kÀnner till att det varit pÄ gÄng en tid.

– Innan jag kan sĂ€ga nĂ„got vill jag lĂ€sa Ă„talet i lugn och ro.

Klienten pÄstÄr i förhör att han hittat en vÀska med vapen i en skog, oklart vilken dock. Till Uppsala ska han ha Äkt för "att softa".

RÀttegÄngen i Uppsala tingsrÀtt startar den 9 november. StrÀngnÀsbons kumpan riskerar utvisning ur landet om han fÀlls.

Tidslinje enligt Ätalet

21 juli: TonÄringen frÄn StrÀngnÀs vidtar förberedande ÄtgÀrder och rymmer frÄn ett HVB-hem norr om Fagersta. Han tar sig till Stockholmstrakten.

22 juli: TonÄringen anlÀnder till Uppsala och installeras i en specifik lÀgenhet.

23 juli: Avancerade sökningar gÀllande vapen görs pÄ tonÄringens mobil.

24 juli: Kumpanen kommer till Uppsala och samma lÀgenhet.

25 juli: Skotten i Gottsunda, ungdomarna grips.

26 juli: Duon anhÄlls.

28 juli: Ungdomarna hÀktas.

26 oktober: Åtal vĂ€cks i Uppsala tingsrĂ€tt.

Karta: BandstolsvÀgen
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!