Därmed ändras den friande dom som Eskilstuna tingsrätt kom fram till i somras.
"Att hota om våld är straffbart som olaga hot enligt brottsbalken under förutsättning bland annat att hotet är ägnat att framkalla allvarlig fruktan", skriver hovrätten.
Man konstaterar att det av utredningen framgått att den tilltalade 15-åringen var arg och uttalade hot med hög röst mot en jämnårig skolkamrat.
I tingsrätten den 9 juli frikändes 15-åringen även för två fall gällande misshandel, någon vecka senare, i ett klassrum på skolan där ungdomarna gick.
Men åklagaren Emma Harris valde att ta punkten om olaga hot vidare till nästa instans.
Den aktuella händelsen utspelade sig i mitten av november 2018.
Då ska den tilltalade ha gått fram till skolkamraten, när denne under en rast satt och spelade kort, och frågade om han spritt ett visst rykte om honom och narkotika.
Detta förnekades bestämt.
Då svarade 15-åringen någonting i stil med att "om han skvallrat för lärarna kunde han slå sönder honom".
I förhör har målsägaren uppgett att det var väldigt obehagligt och att han mådde dåligt i flera dagar efteråt.
15-åringen försvarade sig med att han inte skulle slå sönder skolkamraten utan bara ville få honom att sluta sprida rykten.
En annan elev som satt bredvid vittade om att 15-åringen var arg, aggressiv och försökte verka hotfull.
Förutom dagsböter måste ynglingen betala lagstadgad avgift till Brottsofferfonden.
Tidningen har sökt Emma Harris för en kommentar.