Vid lunchtid på lördagen brann det fortfarande med öppna lågor i delar av det nu totalförstörda byggnadskomplexet vid gamla Selaöhemmet i Stallarholmen.
Bob Berggren, fastighetsansvarig på Herresta godsförvaltning, har varit på plats större delen av natten. Branden startade på fredagskvällen och dagen efter återstår endast ruiner.
– Det känns fördjävligt om man få säga så. Det var en ordentlig brasa, allt är totalförstört. Men det var tur att ingen person skadades, säger han.
Byggnaden har tidigare varit äldreboende men höll nu på att renoveras för att bli lägenheter. Några hyresgäster fanns redan i huset.
– Sju hushåll har fått evakuera och alla kom ut i tid. Några bor nu tillfälligt i Strängnäs och några i Åker.
Bara meter från brandhärden ligger en låg, radhusliknande länga med åtta lägenheter. Även där fick de boende evakueras under sena fredagskvällen. De kunde dock återvända till sina hem under lördagen.
– Det är mest äldre som bor här. De blev så klart lite chockade, allt hände så snabbt och det brann för fullt när de fick evakueras via baksidan på huset, säger Lennart Sjögren, fastighetsförvaltare på HSB som äger längan.
Rozbeh Zolfagharian som bor i en av villorna alldeles intill den eldhärjade byggnaden håller på att sätta upp ett staket runt tomten medan släckningsarbetet fortgår bredvid. Han beskriver händelseförloppet under kvällen och natten som chockerande.
– Det är synd om dem som bor där. Vi var lite rädda att branden skulle sprida sig ännu mer, men det blåste åt ett annat håll vilket var tur för oss, säger han.
Grannen Mariann Storfors följde också eldsvådan på nära håll. Hon öppnade även upp sitt hem för de evakuerade som snabbt behövde tak över huvudet innan de kunde transporteras vidare.
– Det är självklart att vi hjälps åt, säger hon.
Flera Stallarholmsbor stannade till i snögloppet vid brandplatsen under lördagen.
– Det är verkligen hemskt, säger Raili Ala när hon ser byggnadsresterna.
Eva Malmkvist bor en promenadsträcka ifrån och märkte ingenting av pådraget under kvällen. Hon blev därför förvånad över omfattningen.
– Förfärligt, säger hon.
Enligt Frank Granath, räddningsledare vid räddningstjänsten, har branden troligen startat på innergården.
– Det var kaotiskt på platsen när vi kom fram och vi fick koncentrera oss på livräddning. Tyvärr kunde byggnaden inte räddas, säger han.