Pigga ben i poppis lopp

Det var trångt på startlinjen på Toresunds IP när Stallarholmsloppet släpptes i väg på lördagseftermiddagen.– Det är kul att så många vill vara med och springa, säger Tobias Ahlqvist, från arrangören Stallarholmens SK.

Stallarholmsloppet JS01.jpg

Stallarholmsloppet JS01.jpg

Foto:

Stallarholmen2014-10-18 15:54

Stallarholmsloppet har gjort storstilad comeback. Efter några år i träda skakade Stallarholmens SK liv i evenemanget igen förra året. I helgen ställde ett par hundra löpare upp i höstloppet som genomförs i distanserna fem- och tio kilometer.

– Det här känns helt rätt. Det är kul att så många vill vara med och springa och framför allt att det lockar flera löpare utanför Stallarholmen, säger Tobias Ahlqvist.

Efter gemensam uppvärmning på fotbollsplanen är det uppställning för start i ena kurvan på löparbanan. De som har allra mest brottom drar i väg i ett ruskigt tempo, medan andra tar det lite mer piano. Tio-kilometers Löparen Tobias Ahl går i mål på segertiden 36.09, vilket innebär nytt banrekord och Ole Kling gör fem kilometersrundan på fina 19.29.

Under lördagskvällen kommer hela resultatlistan finnas tillgänglig på Stallarholmsloppets Facebook-sida.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om