Aggressiv resenär misshandlade tågkonduktör

Våld mot tjänsteman – så lyder brottsrubriceringen efter att en resenär, på tåget mellan Stockholm och Strängnäs, gett sig på och misshandlat en konduktör.

Övrigt2017-11-07 16:22

Misshandeln inträffade i fredags eftermiddag efter att konduktören bett att mannen skulle uppvisa sin biljett.

‒Den misshandelsmisstänkte ville inte göra det och ska ha sagt att han höll på med något viktigt med telefonen. Han ska ha bett konduktören att komma tillbaka senare, men det ställde inte konduktören upp på, berättar Yvonne Sjöö vid Strängnäspolisen.

När konduktören senare gick tillbaka genom tåget ska den misstänkte mannen ha reagerat med ilska och blivit aggressiv.

‒Han ska ha rest sig upp och blivit hotfull innan han började både slå och sparka tågmedarbetaren, säger Yvonne Sjöö.

Vid Läggesta station ska konduktören, med hjälp av en medarbetare och under fortsatt misshandel, lyckats ha fått ut den aggressiva mannen på perrongen. Innan tåget rullade iväg kastade den misstänkte mannen en större sten upprepade gånger mot tåget och spräckte glaset på en ruta.

Den misshandlade konduktören ska enligt polisanmälan ha uppgett att han kände smärta i både höft och ansikte. Polisen misstänker att förövaren är en 27-årig Strängnäsbo.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om