Moskén i à rby stod i lÄgor under mÄndagen. RÀddningstjÀnsten var pÄ plats med ett 15-tal fordon och försökte slÀcka elden. Larmet om branden inkom 12.23.
â Det Ă€r en fullt utvecklad brand, sa Anders Sessler, vakthavande befĂ€l pĂ„ rĂ€ddningstjĂ€nsten.
RÀddningstjÀnsten hoppades kunna rÀdda de tvÄ tillbyggnaderna som finns. För att göra det anvÀnde man sig av en grÀvmaskin för att grÀva en korridor mellan huvudbyggnaden och de tvÄ tillbyggnaderna.
â Huvudbyggnaden Ă€r totalförstörd, men vi fick bra effekt av grĂ€vmaskinen. En av de tvĂ„ tillbyggnaderna stĂ„r kvar, enligt noteringarna. Den andra vĂ„gar jag inte sĂ€ga nĂ„got om, sĂ€ger Sessler under tisdagsmorgonen.
Han berÀttar att rÀddningstjÀnsten Àr kvar under tisdagsmorgonen.
â Vi har tvĂ„ resurser kvar pĂ„ platsen och det Ă€r tankbilar som Ă€r dĂ€r och bevakar. Det Ă€r lite glödbrĂ€nder fortsatt som man vill bevaka. Vi blir nog kvar i alla fall under förmiddagen innan vi gör en ny bedömning, sĂ€ger Sessler.
Till en början var det osÀkert om det fanns nÄgon person kvar i moskén.
â Vi har fĂ„tt bekrĂ€ftat nu att ingen Ă€r skadad, sĂ€ger Anders Sessler.
Polisen var pÄ plats och varnade allmÀnheten för brandröken.
"Viktigt att inte andas in denna och att stÀnga fönster och dörrar", skriver polisen pÄ sin hemsida.
En förundersökning om grov mordbrand har inletts, uppger polisen.