FÀngelsedömd gÀngledare har kronofogden i hasorna

En för mordförsök dömd Eskilstunabo blir av med beslagtagna kontanter.

Kriminellas pengar kan beslagtas och anvÀndas till att betala av personens skulder.

Kriminellas pengar kan beslagtas och anvÀndas till att betala av personens skulder.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Eskilstuna2022-01-18 15:42

En 35-Ärig Eskilstunabo som i december dömdes till 12 Ärs fÀngelse i hovrÀtten tycks inte bara bli av med sin frihet, utan Àven en del pengar.

35-Äringen dömdes för mordförsök kopplat till en skjutning i RÄbergstorp i maj 2021, och har pekats ut som en av de mer inflytelserika pÄ den lokala narkotikamarknaden.

Kronofogdemyndigheten har nu utfĂ€rdat ett "förbudsmeddelande" till polisen betrĂ€ffande beslagtagna kontanter som tillhör 35-Ă„ringen. Förbudet innebĂ€r att de utmĂ€tta tillgĂ„ngarna inte fĂ„r betalas ut till nĂ„gon annan Ă€n just Kronofogden. Av totalt 50 000 kronor som finns i beslag vill fogden att polisen betalar in nĂ€stan 24 000 kronor.

Bland fordringsĂ€garna finns bland andra Brottsoffermyndigheten och en Eskilstunaadvokat. Cirka 9 000 kronor avser böter som 35-Ă„ringen dragit pĂ„ sig men inte betalat.

Ytterligare en kriminell Eskilstunabo Àr föremÄl för kronofogdens intresse. Det gÀller en 27-Ärig man som i maj i fjol dömdes till ett Ärs fÀngelse för grovt vapenbrott. Brottet som Àven innefattade mordförsök intrÀffade vid OK/Q8-macken pÄ VÀsterÄsvÀgen i oktober 2018. 27-Äringen friades för mordförsök men dömdes för att ha gömt en pistol som anvÀndes för att skjuta en man i benet.

I 27-Ă„ringens fall ska det finnas beslagtagna kontanter till ett vĂ€rde av 71 000 kronor. Kronofogden gör ansprĂ„k pĂ„ drygt 7 800 kronor av dessa och beslutar Ă€ven att cirka 5 000 kronor "undanskiftas" till 27-Ă„ringens försörjning.

De av 27-Äringens skulder som nu betalas avser bland annat obetalda avgifter till Brottsofferfonden.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!