NÄgra dagar före jul 1978 ringer telefonen hemma hos Kjell Andersson. Det Àr Ulf Lundell, som frÄgar vad han har för sig i helgen. Ingenting, förklarar Andersson. Och snart sitter han pÄ ett nattÄg mot à re för att fira jul med Lundell, frun Barbro Zackrisson och deras tvÄ smÄ barn.
Tidigare samma Är hade han varit producent för Lundells album "NÄdens Är" och nu fördjupas deras relation. Kjell Andersson har sjÀlv inte mycket till familj. Sedan han var 16 har han fÄtt klara sig sjÀlv, och nu Àlskar han att komma in i vÀrmen.
ââDet kĂ€ndes som att hitta hem, sĂ€ger han.
Drygt 40 Är senare fÄr den ljusa episoden inleda Kjell Anderssons sjÀlvbiografi "Ingen gÄr hel ur det hÀr". Kapitlet heter "Julafton i paradiset".
SlagsmÄl i Köpenhamn
Samarbetet fortsÀtter. De spelar in "Ripp rapp", "LÀngre inÄt landet" och "KÀr och galen". NÀr Ulf Lundell gÄr igenom sina kriser sover han pÄ köksgolvet i Kjell Anderssons etta pÄ Bondegatan. Eller "Heartbreak Hotel" som Lundell kallar den.
Men vÀnskapen sÀtts snabbt pÄ hÄrda prov. Efter framgÄngarna Àr det mÄnga som rycker i Lundell och sÀger sig kunna göra ett bÀttre jobb som producent. Alkoholproblemen vÀxer och grÀlen blir fler. Inspelningen av "Den vassa eggen" i Köpenhamn blir till en mardröm som kulminerar med att Andersson och Lundell nÀstan slÄss. Efter det finns en spricka mellan dem som aldrig lÀker, enligt Andersson.
Relationen havererar fullstÀndigt i början pÄ 90-talet. 2008 Äterförenas de för att spela in "Omaha", men efterÄt gÄr Lundell ut i pressen och kallar inspelningen för den vÀrsta han varit med om nÄgonsin.
"Betytt sÄ mycket"
NÄgra fler försök till försoning kommer aldrig att ske, tror Andersson.
ââJag söker inte nĂ„gon ny kontakt med honom. Det kĂ€nns som att det har gĂ„tt för mĂ„nga turer och om vi lappade ihop nĂ„got skulle jag bara tĂ€nka att allt skulle spricka igen. Det Ă€r som en kĂ€rlekshistoria som har gĂ„tt Ă„t helvete. Det Ă€r synd. Han har betytt sĂ„ mycket för mig. Men jag skulle inte kalla det nĂ„gon sorg i dag, sĂ€ger han.
Som producent och sÄ kallad A&R pÄ skivbolaget EMI var Kjell Andersson en gigant i svenskt musikliv. Han har arbetat med artister som Plura, Eldkvarn, Per Gessle, Gyllene Tider, Marie Fredriksson, Magnus Lindberg, Mauro Scocco och Lisa Ekdahl. För att nÀmna nÄgra.
ĂndĂ„ har Ulf Lundell en sĂ€rstĂ€llning â bĂ„de i hans liv och i den nĂ€stan 570 sidor lĂ„nga sjĂ€lvbiografin.
ââJag fick en en stor tavla med alla Ulf Lundells guldskivor en gĂ„ng. PĂ„ min begravning sĂ„ kommer nĂ„gon att vifta med den och ropa, "Stopp stopp! Den hĂ€r ska ocksĂ„ med ner i kistan", sĂ€ger han med ett snett leende.
"DÄlig genetisk mix"
Kjell Andersson föddes 1951 och vÀxte upp i ett arbetarhem i SödertÀlje. Senare skulle han fÄ reda pÄ att hans mamma blev vÄldtagen som 17-Äring, och att hans pappa, som han aldrig trÀffat, avtjÀnat ett fÀngelsestraff för brottet.
I boken löper hans ofta mörka barndomshistorier parallellt med Ă„ren inom musikbranschen. Först var han tveksam inför att berĂ€tta. Men samtidigt tyckte han sig se kopplingar mellan sin barndom och hur han har varit som skivbolagsman â tuff och med omvittnat hĂ€ftigt humör. SjĂ€lv kallar han sin vrede för "den svarta hunden".
ââJag Ă€r ju ingen kĂ€nd mĂ€nniska, vem fan skulle vara intresserad av det hĂ€r? Men dĂ„ fick jag förslaget att jag skulle stycka upp det i olika delar och stoppa in i boken. Det ger en bakgrund till varför jag Ă€r som jag Ă€r och förklarar en del av mina tankegĂ„ngar. Jag Ă€r en dĂ„lig genetisk mix mellan min mor och min biologiske far, sĂ€ger han.
TT: Det lÄter som att du Àr vÀldigt hÄrd mot dig sjÀlv.
ââHar man haft den typ av humör som jag har haft, dĂ„ lĂ€r man sig att se pĂ„ sig sjĂ€lv kritiskt. Jag kunde explodera. Det Ă€r behagligt att explodera, men sedan gĂ„r det 20 sekunder och sĂ„ fĂ„r man en enorm baksmĂ€lla. Det Ă€r vĂ€l dĂ€rför som jag har försökt att vara hĂ„rd mot mig sjĂ€lv.