Flera pÀrlor har gÄtt förlorade nÀr Riksteaterns chef Dritero Kasapi sjösÀtter sin första egna repertoar pÄ Riksteatern. PÄ grund av coronapandemin har samtliga av höstens turnéstarter skjutits fram till oktober. Men trots att repertoaren lades före pandemin tycker Kasapi att den kÀnns aktuell.
ââJag tror att den kommer att möta verkligheten under och efter corona pĂ„ ett bra sĂ€tt för den bottnar i vĂ€ldigt genuina berĂ€ttelser och i grundförutsĂ€ttningen som teatern har att berĂ€tta en berĂ€ttelse för en annan person, sĂ€ger han.
Samisk historia
En av de stora satsningarna Ă€r Linnea Axelssons Augustprisbelönade "Ădnan", i regi av Malin Stenberg. I samarbete med Giron SĂĄmi TeĂĄhter berĂ€ttar de om tre generationer samiska kvinnor frĂ„n tidigt 1900-tal och fram till vĂ„r tid.
ââDet har varit med nĂ„gon form av skrĂ€ckblandad förtjusning och stolthet som vi tog oss an boken, som ju Ă€r monumental. Den Ă€r 700 sidor och strĂ€cker sig över hela 1900-talet, sĂ€ger Malin Stenberg, som Ă€r imponerad över den kondenserade handlingen.
Sex skÄdespelare ska gestalta 100 Är av samernas moderna historia. De följer en renskötare i början av 1900-talet, hennes dotter, som gÄr i svensk skola och förlorar sitt samiska sprÄk och dotterdottern som blir aktivist. Den unga kvinnan spelas av Lene Cecilia Sparrok, kÀnd för sin roll i Amanda Kernells film "Sameblod".
ââPjĂ€sen rör vid enormt viktiga frĂ„gor som skolorna i Sverige tyvĂ€rr inte riktigt har lyckats fĂ„nga upp. Det Ă€r en konstnĂ€rlig upplevelse men Linneas berĂ€ttelse innehĂ„ller ocksĂ„ enormt viktiga frĂ„gor kring sprĂ„k, identitet och tillhörighet. Det Ă€r en berĂ€ttelse som saknas varje gĂ„ng man diskuterar rasism i Sverige, sĂ€ger Malin Stenberg.
Hon beskriver förestĂ€llningen som ett slags "allkonstverk" med koreografi och musik â och som en ljudslinga genom pjĂ€sen gĂ„r ljudupptagningar frĂ„n 1913, med jojkande kvinnor.
Oviss tid
Politisk Ă€r ocksĂ„ "BröllopstĂ„rtan" av Bekah Brunstetter, dĂ€r Kajsa Ernst driver ett bröllopsbageri, och ska baka Ă„t sin bĂ€sta vĂ€ns dotters bröllop. Hon blir överlycklig â Ă€nda tills hon fĂ„r höra att bröllopet Ă€r samkönat, och hennes konservativa vĂ€rderingar sĂ€tts pĂ„ prov. I Malin Axelssons "Chefen" Ă€r det mellanchefen Jenny som blir utmanad. Hon vill driva igenom storslagna visioner pĂ„ ett företag men hamnar i mĂ€rkliga maktspel.
ââDen Ă€r otroligt intressant i dessa tider dĂ„ beslut ska tas i tider av förĂ€ndring och kris. Det Ă€r egentligen ett coronatema: hur tar vi beslut i ovisshet? sĂ€ger Dritero Kasapi.
Han har ocksÄ lyft in internationella konstnÀrskap. I specialskrivna "Ravinen" tolkar den palestinske dramatikern Amir Nizar Zuabi till exempel ett litet svenskt samhÀlle dÀr en grupp arbetare frÄn olika delar av vÀrlden lÀgger fiberkabel i skogen. MaktförhÄllandena mellan arbetarna, chefen och politikerna nagelfars.
Ny normalitet
I stÄ upp-förestÀllningen "The quest", ett samarbete med belgiska Théùtre National Wallonie, lyfter skÄdespelaren Cédric Eeckhout livet i ett nationalistiskt Europa.
ââDet Ă€r en undersökning av vĂ„rt förhĂ„llningssĂ€tt till Europa. Ăr vi europĂ©er eller inte? Det Ă€r intressant att undersöka vĂ„r position utifrĂ„n. Ibland tror vi att vi Ă€r oss sjĂ€lva nog hĂ€r, men corona har visat att vi Ă€r en del av ett större sammanhang, sĂ€ger Dritero Kasapi, som tror att vi kommer att skapa en ny normalitet i pandemins spĂ„r.
ââDĂ„ ska vi uppmĂ€rksamma kring vilka premisser vi skapar det nya normala. En förutsĂ€ttning Ă€r att vi Ă„tergĂ„r till det mĂ€nskliga behovet av att dela en historia tillsammans.