När vi inte längre klarar tekniken – vem betalar räkningarna då?

"Vartefter man ökar den digitala säkerheten och banksäkerheten försvårar man för äldre människor som med nöd och näppe klarar att betala sina fakturor via internetbanken", skriver insändaren.

"Vartefter man ökar den digitala säkerheten och banksäkerheten försvårar man för äldre människor som med nöd och näppe klarar att betala sina fakturor via internetbanken", skriver insändaren.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Insändare2025-07-04 14:22
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

När mina föräldrar blev sjuka och gick bort hade vi inga stora problem, de hade alla fakturor som kom på posten. Men idag får man ju allt på e-fakturor. Hur gör man då? Funderat på om en av oss blir sjuk och inte klarar tekniken eller ekonomin. Kan någon hjälpa mig hur jag ska tänka för att förenkla för den som ska sköta alla räkningar? Kan det hjälpa om båda personerna står på alla fakturor? Hjälper det om alla fakturor går till ett gemensamt konto och man har automatisk överföring till kontot? Har hört så många som fått problem när någon blivit sjuk och hur många haft problem med Kivra när någon gått bort.

Vartefter man ökar den digitala säkerheten och banksäkerheten försvårar man för äldre människor som med nöd och näppe klarar att betala sina fakturor via internetbanken. Hur ska jag göra för att vara förberedd ifall något händer någon av oss? Hur ska jag tänka om båda inte klarar att sköta ekonomin själva och någon annan behöver ta över? Jag vill vara förberedd.