Signar MÀkitalo, smittskyddslÀkare i Sörmland, bör uppmÀrksammas! Hans lugna, förtroendeingivande framtoning i teve och sakliga uttalanden i samband med rÄdande pandemi kÀnns betryggande. Inga stora ÄthÀvor, inga optimistiska, ohÄllbara löften om, nÀr vi förhoppningsvis ska börja kunna leva nÀstan som före coronapandemin. Visst har han beretts en del utrymme i riksteve men alldeles för lite enligt min Äsikt.
Jag hade gÀrna sett honom som en del av FolkhÀlsomyndigheten (FHM). Likt mÄnga med mig tycker jag att nÀmnd myndighet inte levt upp till de förvÀntningar, som kan stÀllas pÄ en sÄdan myndighet, i det allvarliga smittolÀge Sverige befinner sig i.
Statsepidemiolog Anders Tegnell med flera tog sÀrskilt i början för lÀtt pÄ smittan, som till och med dök upp pÄ skidorterna i Europa. Andra framstÄende epidemiloger och i övrigt framstÄende medicinska forskare gav en mycket mörkare bild, om det som var pÄ gÄng. TyvÀrr tystades de ofta ner eller negligerades. Stefan Löfvens regering litade för mycket pÄ FHM som experter. Ett sÄdant handlande kunde senare anvÀndas för att poÀngtera, att han, Lena Hallengren med flera beslutsfattare sjÀlva inte kunnat bedöma allvaret. I ett nordiskt perspektiv har Sverige haft pÄ tok för mÄnga döda och smittade i covid-19.
Hade det i FHM funnits företrÀdare av MÀkitalos kaliber, ödmjukhet men med medicinsk kunskap och orÀddhet att komma Àven med obehagliga sanningar, hade vÄrt land drabbats mindre av det hemska viruset. Det Àr min fasta övertygelse!
Hurra för norrbottningen MÀkitalo som likt mig lever i förskingringen!
Tack för ordet!