Den insÀndare om att lÀrarna pÄ Gökstensskolan behöver panta burkar för att fÄ ihop en vÀrdig skolavslutning vÀckte engagemang, jÀttebra! Vi behöver engagemang nu. Men dÀr fanns nÄgra saker att förtydliga sÄ vi gör ett försök till.
För det första, det Àr ingen som i grunden tycker det Àr skÀmmigt att panta burkar. Det gör nog var och varannan personal anstÀllda i skolan, privat. Anledningen till just den formuleringen var att nedskÀrningarna nu slagit sÄ hÄrt mot skolan att det inte ens finns pengar att anordna en sÄdan avslutning som vi tidigare haft i antal Är. SjÀlvklart tycker vi att pengarna i första hand ska lÀggas pÄ elevernas undervisning. Det Àr samtliga pÄ skolan överens om.
För det andra, det hÀr Àr elever i mycket stora klasser som varit utan det stöd de har rÀtt till i perioder. Det Àr inte skolans ledning som har misslyckats, det Àr politiken.
För det tredje, det Ă€r klart att eleverna klarar sig utan en tĂ„rtbit. Det man kan fundera över Ă€r ni som skriver âpĂ„ min tid fick man inteâŠâ. Jag antar att ni inte gĂ„r i skolan lĂ€ngre. Kanske Ă€r ni pĂ„ vĂ€g att checka ut frĂ„n arbetslivet? DĂ„ kan det vara lĂ€ge att tĂ€nka en vĂ€nda till för det Ă€r de hĂ€r ungdomarna som ska ta hand om samhĂ€llet och er snart. Om vi inte kan ge dem rĂ€tt förutsĂ€ttningar i skolan blir det svĂ„rt för dem att lyckas och ge er en vĂ€rdig avslutning som ni ocksĂ„ sjĂ€lvklart förtjĂ€nar.