PÄ skÀrmen dök det upp ett felmeddelande och det var omöjligt för tittare vÀrlden över att se sina favoritserier. Problemet verkar frÀmst gÀlla andra generationens Chromecast och Chromecast audio.
Innan Google vÀl kommenterade problemet hade desperata anvÀndare försöka hitta lösningar, avinstallera appar, koppla ur routers och tv och installera om sin sina chromecasts.
"Ă terstĂ€ll inte enhetens fabriksinstĂ€llningar â vi kommer att hĂ„lla er alla uppdaterade nĂ€r korrigeringen rullas ut", kommenterar Google som uppger att man arbetar pĂ„ att lösa problemet.
Enligt uppgifter frÄn Google i augusti förra Äret kommer chromecast att försvinna. Företaget har dock lovat att de ska fortsÀtta uppdatera mjukvaran och erbjuda support till de som redan har en enhet, skriver Aftonbladet.