Volvo Cars kan nu sammanfatta andra halvÄret av 2020 och med tanke pÄ omstÀndigheterna blev det extremt framgÄngsrikt.
En ökad rörelsevinst med 8,2 procent betydde en vinst pÄ 9,5 miljarder kronor. Detta samtidigt som bilförsÀljningen ökade med 7,4 procent jÀmfört med samma period föregÄende Är.
ââFörsta halvĂ„ret tog oss med överraskning. Pandemin Ă€r nu inte över men vi har lĂ€rt oss att leva med den och det hĂ€r Ă€r det bĂ€sta halvĂ„ret nĂ„gonsin för Volvo Cars, sĂ€ger HĂ„kan Samuelsson.
Stor elbilssatsning
Precis som merparten av aktörer pÄ bilmarknaden satsar nu företaget mot elbilsmarknaden. Redan 2018 sattes mÄlet upp att 2025 ska 50 procent av den totala försÀljningen utgöras av elbilar.
Under andra halvÄret sÄlde man ocksÄ nÀstan 400 000 laddbara bilar, en ökning med 7,4 procent.
ââDet svĂ„ra Ă€r att förutse om konsumenter kommer att vĂ€lja det alternativet eller hĂ„lla fast vid plug in-alternativ eller traditionella alternativ. Det finns dock en sak som mĂ„ste bli bĂ€ttre och det Ă€r infrastrukturen kring uppladdning för elbilar, sĂ€ger Samuelsson.
Volvos vd efterlyser nu fler snabbladdningsstationer, frÀmst lÀngst stora landsvÀgar för att undvika det han hÀvdar riskerar att ske, nÀmligen köbildningar dÀr bilister fÄr vÀnta pÄ sin tur.
ââVi behöver mera kraftfulla laddalternativ, frĂ„n 100 kW och uppĂ„t. Politiker bör lyfta den hĂ€r frĂ„gan och de stora bensinbolagen borde ocksĂ„ vara intresserade för det Ă€r det nya brĂ€nslealternativet, sĂ€ger han.
TT: Hur anser du Sverige hanterat den hÀr frÄgan jÀmfört med andra lÀnder?
ââJag har mest erfarenhet frĂ„n Sverige, sĂ„klart, men nĂ€r jag pratar med kollegor sĂ„ fĂ„r jag intrycket att det Ă€r ungefĂ€r likvĂ€rdigt men det Ă€r klart att det Ă€r irriterande att behöva stanna en timme och Ă€ta en varmkorv, sĂ€ger Samuelsson om mĂ„nga av dagens laddalternativ.
Ytterligare tillvÀxt
I Europa uppgÄr nu andelen laddbara bilar till 30 procent av totalt sÄlda bilar. För 2021 rÀknar bolagsledningen med ytterligare tillvÀxt HÄkan Samuelsson bedömer nu att man tar marknadsandelar frÄn flera konkurrenter.
PÄ frÄgan om pÄ vilka tillverkares bekostnad det sker specificerar han inga namn, men sÀger:
ââI USA ser vi en imponerande förbĂ€ttring. I Europa har vi definitivt tagit marknadsandelar de senaste mĂ„naderna och vi kommer allt nĂ€rmare de tre stora tyska aktörerna. Vi gĂ„r definitivt i rĂ€tt riktning.