I förra veckan meddelade Volvo att tre skift kommande helg stoppas av samma anledning. Nu stÄr det klart att fem skift torsdag-fredag i nÀsta vecka ocksÄ blir instÀllda.
Samtidigt störs Volvo Cars produktion i Kina av nedstÀngningar till följd av landets nya vÄg av covid-19.
ââDet Ă€r en pĂ„verkan i Kina, kopplat till dels bristen pĂ„ halvledare och dels covid-19, sĂ€ger Ben Foulds, presstalesperson pĂ„ företaget, till GP.
Fabriken i Torslanda i Göteborg stÀngdes pÄ grund av halvledarbrist Àven förra sommaren.
Hela 2022
I ett pressmeddelande skriver Volvoledningen att produktionsstörningarna kommer att hÄlla i sig till och med andra kvartalet, som en effekt av brist pÄ halvledarkomponenter. BegrÀnsningarna inom leverantörskedjorna bedöms pÄverka hela 2022.
"Volvo Cars har förvÀntat att öka sin försÀljningsvolym för helÄret 2022. Störningen innebÀr att företaget nu ser en marginell ökning i försÀljningsvolymen för helÄret 2022, jÀmfört med 2021", skriver bolaget.
FörsÀmringen av produktionslÀget beror inte pÄ kriget i Ukraina, enligt Volvo. DÀremot medför kriget ökade kostnader för rÄmaterial, energi och frakt.
"Volvo Cars fortsÀtter att jobba med prisökningar för att motverka effekten av dessa kostnadsökningar", skriver bolaget.