Nya ägare är Emil Karl-Gustav och Jelena Eriksson, båda 32 år, boende på Anders Wisslers Väg i Mariefred. Priset blev 1 375 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i november 2024. Huset är 51 kvadratmeter stort och byggdes 1987.
Ett par hundra meter bort såldes så sent som för fyra månader sedan ett annat hus, på Bergsvägen 9. Där såldes ett 60 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 750 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts tolv hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Badgränd 5, som gick för 3 800 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.