500 000 kronor betalade nya ägaren för tomt i Strängnäs

Ann Eva Monica Lövgren, 62, från Hägersten har tagit över fastigheten på Aspö Skarpan 2 i Strängnäs från Fuat och Meral Tahan.

Området kring Aspö 2

Området kring Aspö 2

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-07-03 06:01

Ägarskiftet blev klart i juni 2025 och köpesumman blev 500 000 kronor. Tomten är 954 kvadratmeter stor.

Ett par hundra meter bort såldes i vintras ett hus, på Aspö Solebo 1. Priset blev där 2 200 000 kronor, för det 90 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Strängnäs kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!