173 kvadratmeter stort hus i Strängnäs får nya ägare

Försäljningen av fastigheten på Kantarellstigen 18 i Strängnäs är nu klar.

Kantarellstigen 18

Kantarellstigen 18

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-11-30 06:02

Nya ägare är Carl-Johan Per Ulf Larsson, 33, och Nadja Ghaab, 28, från Solna och säljare är Karin Elisabet Nilsson och Leendert Cornelis Janson. Huset är byggt 1975 och har en boyta på 173 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i november 2024 och priset blev 4 550 000 kronor.

Bara några hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Brunnsvägen 156B. Priset blev där 2 510 000 kronor, för det 126 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 17 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Olivehällsvägen 33.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Strängnäs kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!